Na weekend do Japonii! – festiwal kuchni japońskiej

dzielnica Japońska w SP

W miniony weekend Leo wreszcie zabrał mnie do małej Japonii São Paulo, czyli na plac Wolności (Liberdade), w dzielnicy japońskiej. W każdą niedzielę organizowany jest tu festiwal kuchni japońskiej, gdzie można spróbować tradycyjnych japońskich przysmaków. Jest to najbliżej samej Japonii jak tylko mogliśmy sobie pozwolić, bo niestety na bilety międzykontynentalne jeszcze na razie nas nie stać (a przynajmniej nie, jeśli chcę kiedyś wrócić do domu XD)

Atrakcje japońskiej dzielnicy

Dzielnica japońska tutaj jest miejscem rzeczywiście dość wyjątkowym, bo reprezentuje największe skupisko Japończyków poza ich własnym krajem, ma swojego “japońskiego McDonalda” i jakąś własną, konkurencyjną wersję fast fooda zaraz obok, a także mnóstwo sklepików z najróżniejszymi gadżetami, tematyką orientalną, tradycjonalnym jedzeniem etc. Można tu znaleźć niemalże wszystko co tylko z Japonią się kojarzy – nawet, o zgrozo, KSIĄŻKĘ NIETZSCHEGO W WERSJI MANGI (w sumie może to nie taki głupi pomysł – założę się, że i w Polsce znalazłoby się mnóstwo chętnych na taką wersję literatury).

Nietzsche w formie mangi

Festiwal kuchni japońskiej

Największą atrakcją dzielnicy japońskiej jest właściwie niedzielny festiwal tradycyjnej kuchni, który odbywa się dosłownie co niedzielę i za każdym razem przyciąga tłumy. Japończycy wystawiają wtedy stragany, piecyki i inne cuda i zabierają się do serwowania posiłków, przekąsek, napojów i tym podobnych. My skusiliśmy się na “Bi-Fum”, cokolwiek to znaczy, i muszę przyznać, że było bardzo smaczne, ALE zdecydowanie polecam jedną dużą porcję na dwie osoby, bo jest serio DUŻA, a małej porcji kupować nie warto, bo kosztuje R$20, podczas gdy ta większa jest jedynie R$3 droższa.

Jako przekąskę zjedliśmy sushi (no, Leo jedynie spróbował, bo nie okazał się jakimś wielkim fanem, ale za to mi smakowało), a na deser coś o smaku racucha/naleśnika ze słodką fasolą. Naprawdę dobre.

Chcesz wiedzieć gdzie jeszcze zajrzeć w niedzielę? Koniecznie obejrzyj mój filmik o niedzielach w São Paulo!

Niespodzianki japońskiej okolicy

Po drodze odwiedziliśmy też Mc’a żeby posiedzieć w klimacie orientalnym, a potem wstąpiliśmy do “Ogrodu Japońskiego”. Kto kiedykolwiek był we Wrocławiu w Ogrodzie Japońskim, wie, że tego typu miejsca mogą mieć klimat i pewnie już nie wiadomo co sobie wyobraził. No cóż, nie. Akurat tutaj nawet nie robiłam zdjęć, bo po prostu szkoda na to pamięci. Nie wiem czemu to miejsce ma w ogóle taką nazwę, bo to jakieś 3m kwadratowe kamieni, kilka liści i raczej brzydkie drewniane ogrodzenie. Ale oczywiście nikt nie każe płacić za wejście i zaskakująco ludzie rzeczywiście wchodzą. Na pocieszenie wrzucę chociaż zdjęcia z Mc’a.

Ten weekend był rzeczywiście wypełniony atrakcjami. Udało mi się zobaczyć prawdziwego mistrza mangi robiącego mangowe portrety od ręki w akcji, japońską skórkę banku Santander, całkiem urokliwe miejsca w okolicy centrum (z pominięciem śmieci na ulicach i wątpliwego zapachu bezdomnych, ale u Japończyków co to to nie, więc o tym, to może innym razem), a także parę zupełnie DZIWNYCH ewenementów, typu napój Guaraná o nazwie “Jezus”. No zdarza się.

8 myśli na “Na weekend do Japonii! – festiwal kuchni japońskiej”

  1. Zazdroszczę takiej podróży. Czasami warto spełniać marzenia małymi kroczkami, najpierw zaczynamy od dzielnic japońskich, a później dopiero prawdziwa Japonia. Bardzo mi się podoba Twój blog, pozdrawiam 🙂

  2. Czasami mam wrażenie, że takie trochę szemrane miejsca są bardziej prawdziwe, niż te zrobione wizytówkowo jakby na pokaz dla turystów. To jest może “diaspora japońska” w Brazylii.

    1. Tak! Podczas wojny zjeechały się tu naprawdę całe masy imigrantów i w tej chwili japończycy opanowali sobie dzielnię i po prostu tu żyją. Ciekawostką jest, że naprawdę – w związku ze swoją nieco rasistowską kulturą – mimo, iż zasadniczo są brazylijczykami, wciąż mieszają się prawie wyłącznie z osobami “czystymi rasowo”, czyli pochodzenia stricte japońskiego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *